יצרנים: La Gabare

דף הבית > Archive for "La Gabare"

Cognac Fin bois 1992

43% אלכוהול

שתי, טקסטורה מעט שמנונית.

באף פסיפלורה ומעט מישמיש

בפה פירות קיץ.

מאוזן ובשל

Cognac N°48 Borderies

.46.8% אלכוהול

לקח לנו כמעט שנתיים למצוא חבית  משנת 1948, עם קוניאק רענן שיעמוד בדרישות שהצבנו

נקי, מעט רנסיו, מתאפיין באף מתפרץ וסיומת ארוכה

Cognac Grande Champagne 1988

גרנד שמפן, 1988

48.8% אלכוהול, צלול עם צבע דמוי זהב ישן. נשי.

באף ארומות פרחים עם מעט מתיקות, בפה פרי- חלקו טרי, חלקו אפוי עם מתיקות נוספת

מאוזן ועדין.  סיומת ארוכה.  קלאסי.

מציאה “צעירה” בת 30 שנה

Petite Champagne 1973

טונה של אלכוהול,  צבע יחסית בהיר.

מאוזן, מעט יבש, באף פרחים ומעט דבש (!), אגס, עץ לח

הפה עוצמתי, עם טעמי פרי ושוקולד.  מ מ כ ר.

סיומת נקיה וארוכה,מיוחד וייחודי, וגם לא שכחנו את השנה.

מדליית זהב, 2015 קוניאק מאסטר, לונדון.

מילסים זה מגיע ממשפחת נוטריונים לדורות מהעיר קוניאק. חבית פטיט שמפן 1973 זו, שהיוותה חלק מירושת האב שעמדו לחלוק האישה והבן, מגיעה מאחד הבתים המפוארים והמוערכים בקוניאק. רק שאז, כמקובל גם אצלנו, האישה (האם?) והבן רבו. ממש. ואז הגיע גרופרן. וכך החבית נשמרת מינואר שעבר בשה ישן וטחוב על גדת השרנט, בדומה לזה בו שהתה לאורך שנים והוסב בסופו של דבר למוזיאון הקוניאק בעיר.

MMC Cuvee 2

MMC הנו קיצור בצרפתית ל- Moûts Mutés  au Cognac, ובשפתנו יין מחוזק בקוניאק.  הקוניאק שמתווסף עוצר את תהליך התסיסה של היין שנמצא בראשיתו, והסוכרים שנותרים במשקה מתמזגים עם הזמן עם היין שלעתים נשמר לשנים ולעשרות שנים, כדוגמת המקרה כאן.

un trésor à savourer sans tarder
M, Le Magazine du Monde, 2015

היין כאן יושן 25 שנים לפחות בחדר חביות בגראן שמפאן , לרמת האלכוהול של 19.6%.   היכרנו אותו לאורך השנים וקנינו כאספנים; הפעם החלטנו לייבא כמות קטנה לניסיון. 

צבע ארגמן כהה; באף פרי אפוי, יין פורט ישן וקוניאק ישן יותר. בפה תחושה עשירה ומאוזנת בין החומציות למתיקות שנוספה לאורך השנים.  אפריטיף נפלא,  מיוחד. להגיש צונן.

 

Liqueur Orange d’Or

ליקר תפוזים, לא דומה לליקרים שהיכרנו בעבר והתהדרו בשם דומה; המשקה שדי נעלם בשנים האחרונות, היה משקה מסורתי בקוניאק מאז שלהי המאה ה- 19.  הרעיון בבסיסו של דבר בבית גרופרן היה ליצר דיז’סטיף, וככזה נדרש ליקר מיושן שיוכל לעמוד כשוה מול הטובים מסוגו. בטעימה השואתית שערכנו בסתיו 2019 הוא עמד בזה ויותר.

ייצורו של הליקר מורכב למדי- מוהלים תמציות טבעיות של תפוז מריר עם מעט סוכר ואלכוהול המורכב ממספר סוגי קוניאק; את התמהיל הזה מעשירים בארמניאק (במשלוח זה מדובר על שנת 1979) וקוניאק מיושנים מעל 30 שנה, ומניחים בחבית בורבון אמריקאי לשלוש שנים נוספות. בשלב זה מועבר הנוזל למיכל קטן ומושרים בו ענבי שועל (קסיס) מבורגון למיצוי הטעם ותוספת אלגנטיות.

צבע כהה אופייני. באף תפוז עם ארמניאק וקוניאק; בפה תחושה מתונה עם סיומת אלגנטית (הקסיס..).  דיז’סטיף של פעם.

 

 

Cognac N°58 Fins Bois

מעל ל- 60 שנה בחבית.

קוניאק נדיר, מאזור Fins Bois; חבית ייחודית שהשתמרה מעיזבונו של ברוקר קוניאק שפעל בסוף המאה שעברה. החבית נרכשה ע”י אביו של גילם גרופרן בסוף שנות ה- 90 ומאז נשתמרה בחדר החביות הגדול בסאנט.  במו לא מעט חביות נוספות, החבית המתינה לשעתה שהגיעה 20 שנה לאחר מכן.

בעל אופי נשי מעט, מאוזן. צבע נחושת כהה,  צלול.

באף ארומת רנסיו בולטת. בפה מורכבות, עם  טעמי פרי וצימוקים.  וטעים..!

נקי, נשתה בקלות ועם סיומת עשירה .  יש לתת לו 5-10 דקות “להיפתח” ומרגע זה פשוט מתאהבים.

יופי של קוניאק .

 

Cognac N°69 Fins Bois

50 שנה בחבית,  והאלכוהול ירד לאט לאט ל- 54.8%.https://blog.cognac-expert.com/wp-content/uploads/2011/10/cognac-jean-grosperrin-1962.jpeg

קוניאק מאזור Fins Bois, מאזור Vars, אזור המאופיין בקרקע עשירה באבן גיר בגובה שמעל ל-100 מ’ מעל פני הים; הקוניאק היה אצור במספר חביות באחוזה, עבר שני מהלכי ירושה לא פשוטים עד אשר נרכש לאחרונה.

בעין צבע זהוב עם שוליים כהים מעט; ארומה עוצמתית, מאוזנת. האלכוהול מורגש, אבל לא משתלט.

בפה נקיון, תחושה של פרי אפוי.    קוניאק גברי.

Cognac 2001 Fins Bois Organic

50.8% אלכוהול, Fins Bois Bio.  חבית קוניאק שנוצרה משתי חלקות אורגניות מאז 1990- בין הראשונים בקוניאק שעברו לגידול אורגני מלא, כולל כל הבדיקות והאישורים לכך. החלקות מעובדות ע”י אשת חיל שירשה אותן מאביה ומעבדת אותן בעצמה מזה שנים.  הקוניאק מיושן בחדר חביות הקבור מזה תקופה באדמה, דבר שהפך את רכישת הקוניאק למבצע הנדסי מורכב;  הקירות והדלת לא היו ניתנים להזזה והדרך שנותרה היתה להיכנס מהחלון ולשאוב את הקוניאק בצינורית החוצה. סוף טוב, והקוניאק להפתעת הנוגעים בדבר היה מוכן מוקדם יחסית לאשר תוכנן.  

 טעמנו את הקוניאק בין הסגרים בתחילת השנה והופתענו מאד מהאיכות ששפעה ממנו, ולמדנו שגם אחרים כך.

צבע קש; באף פרי קיץ בשל- אפרסק ותאנה, בפה רעננות מפתיעה (בכל זאת צעיר יחסית לכלל הגרופרן שהיכרנו) שמגלה בהמשך טעמים מורכבים של פרחים יבשים, ענבים וקליפת תפוז משולבים בוניל ומוסקט.

90 points,  Whiskyfun 2020

Gold Medal, Cognac Masters, London 2016

Cognac 1990 Fins Bois

30 שנה בחבית, חוה קטנה באזור Fins Bois, שבעליה, כמקובל באזור, מתפרנסים מגידול בקר ותבואות ומעט קוניאק.

 בשנים 1988-1990 ייצרו בפועל חבית לשנה. החביות נשמרו כמקובל בפיקוח הרשויות, כאשר חבית ה- 1990 נרכשה ועברה לחזקתו של גילם ב- 2012.

צבע ארגמן.  באף ניחוח מתובל של יין (מעט סמיון), בטעימה ראשונה חשים מעט בארומות הנ”ל , מוסקט, פרי יער וקצת שמנוניות עם סיומת מרשימה משולבת בעוצמה ניכרת ומעט מתיקות.

נטעם בין הסגרים בתחילת השנה והרשים אותנו בפשטותו מחד ובאיזון שלו.